Çocukluk Çağı Kekemelik – Dil ve Konuşma Terapisi

Çocukluk çağı kekemeliği nedir, çocukluk çağı kekemelikte dil ve konuşma terapisi, çocukluk çağı kekemelik terapisi

Çocukluk Çağı Kekemelik Nedir ?

Çocukluk Çağı Kekemelik Nedir ?Kekemelik çocukluk çağında sık görülen bir problemdir. Kekemelik, konuşmanın doğal akışını bozan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik kişinin kelimeleri, cümleleri veya sesleri tekrar etmelerine neden olabilir. Kekemelik çoğu zaman erken çocukluk döneminde başlamaktadır. Kekemelik genellikle 2-6 yaşları arasında başlamaktadır. Bu yaş aralığında ortaya çıkan kekemeliğe gelişimsel kekemelik denilmektedir. Çoğu çocukta kekemelik bir müdahale olmadan kendiliğinden geçmektedir.

Kekemelik nedir: Kekemelik en basit tanımı ile konuşmanın doğal akışının bozulmasıdır. Konuşmanın doğal akışında, kelimeler sesler ya da hecelerin tekrarlanması, konuşma esnasında duraklamalar gibi problemler görülmektedir. Kekemelik üç şekilde meydana gelmektedir. Bunlar; Bloklar, uzatmalar ve tekrarlar şeklinde olmaktadır. Kekemelik konuşmadaki bloklar ve tekrarlardan ibaret değildir. Aynı zamanda ikincil davranışlar dediğimiz vücudun gerilmesi, kaçınma davranışlar, yüz, baş ve uzuvlarda görülen hareketler meydana gelmektedir.

Çocukluk Çağı Kekemeliğin Nedenleri Nelerdir ?

Kekemeliğin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, ailede kekemelik öyküsünün bulunması başlıca risk faktörleri arasındadır. Kekemeliğin birçok olası nedeni vardır. Bu faktörlerin bazıları şu şekilde sıralanabilir;

-Ailede kekemelik öyküsünün bulunması

–  Nörolojik farklılıkları: Yapılan  beyin görüntüleme araştırmalarında kekeme bireylerin  konuşma  esnasında bazı nörolojik işlevlerinde farklılık gözlenmiştir.

Çocukluk Çağı Kekemeliği İçin Risk Faktörleri Nelerdir ?

  • Cinsiyet: Erkeklerin kızlara oranla kekeme olma ihtimali daha fazladır.
  • Mizaç: Kişinin mükemmeliyetçi yapıya sahip olması kekemelik olasılığını artırabilir.

Çocukluk Çağı Kekemeliği İçin Ne Zaman Yardım Aranmalı ?

Çocuğunuzun kekeme olduğunu düşünüyorsanız bir dil ve konuşma terapistinden yardım almalısınız. Erken müdahale ile çocuğunuzun çocuğunuzun kekemelik ile baş edebilmesini kolaylaştırmış olursunuz. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri olursa bir dil ve konuşma terapistinden yardım almalısınız.

  1. Çocuğunuzun kekemelik süresi 6-12 ay ya da daha uzun sürmüş ise,
  2. Aile öyküsünde kekemelik öyküsü varsa,
  3. Çocuğunuzun başka bir dil ve konuşma veya dil bozukluğu varsa
  4. Çocuğunuz konuşma esnasından normalden fazla efor sarf ediyorsa
  5. Çocuğunuzun konuşması sizi ve ailenizi endişelendiriyorsa bir dil ve konuşma terapistine başvurmalısınız.

Çocukluk Çağı Kekemeliği Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır ?

Çocukluk Çağı Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir ?Kekemelik için en uygun tedaviyi belirlemek için iyi bir değerlendirme hayati önem taşımaktadır.  Terapist iyi bir değerlendirme ardından kekemelik olup olmadığı hakkında aileye bilgi verir. Kekemelik tedavisi için şuana kadar araştırılmış en iyi yöntem konuşma terapisidir. Konuşma terapisinde kullanılan teknikler sayesinde konuşmadaki kesintiler azaltılabilir ve bireyin özgüvenini artırabilir. Terapi, bireyin konuşma hızını, nefes desteğini ve gırtlak gerginliğini fark ettirilerek, konuşmanın kontrol etmesine odaklanır.

 

Randevu : İletişim

Kaynakça: https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=p02290

Call Now ButtonHemen Ara